Termoterapie je aplikace tepelné energie, nebo její odebírání za účelem léčebného efektu. Termoterapii rozdělujeme na kladnou a zápornou. Kladná termoterapie obsahuje například zahřátí pomocí rašeliny, léčivého bahna či slatiny. Dále můžeme používat parafínové zábaly. Do termoterapie kladné ale také patří sauna i tepelné koupele. Při záporné termoterapii využíváme chladu, nazýváme ji také kryoterapie. Kryoterapie se využívá hlavně u akutních zánětů, poranění (vyvrknutí, podvrknutí) a u hematomů (krevní výron). V kryoterapii využíváme ledové a studené obklady.
Rašelinové obklady
Rašelinové zábaly sou jednou z forem lokální pozitivní termoterapie využívající přírodního léčivého zdroje. Předností rašelinového zábalu je pomalejší a tím postupnější uvolňování tepla, proto ho lze aplikovat po vyšetření a celkovém zhodnocení zdravotního stavu lékařem i pacientům s kompenzovaným oběhovým onemocněním. Bezprostředním efektem rašelinového zábalu je analgetický a pohyblivost zlepšující účinek. Teplota zábalu je 40-48 °C, délka aplikace 30min.
Tradiční a velmi stará metoda lokální tepelné terapie s analgetickým (uvolňujícím bolest), spasmolytickým (uvolňujícím zvýšené svalové napětí) a relaxačním účinkem, hojně využívaná a pacienty velmi příjemně vnímaná. Je aplikována formou parafínových zábalů přímo na bolestivé plochy a místa na zádech, klouby rukou a nohou při artrózách a dalších nemocech. Parafín se aplikuje při teplotě 50 - 60°C formou parafínových nosičů. Parafín je vhodný aplikovat rovněž před rehabilitačními procedurami, měkkými technikami a cvičením.
Parafínový zábal lze aplikovat při: • choroby pohybového systému zánětlivého a degenerativního původu v chronickém stádiu • neurologické choroby • onemocnění dýchacích cest • choroby trávicího ústrojí • metabolické choroby • urologické choroby • gynekologické choroby